Dzień: 2022-04-28

W trzecią rocznicę śmierci Karola Modzelewskiego.

Buntował się przeciw autorytarnej władzy, gdy powszechną postawą był konformizm, odegrał ważną rolę w „Solidarności”, występował – wbrew swojemu środowisku i przyjaciołom – przeciw reformom Balcerowicza, niestrudzenie przypominał o wadze równości i braterstwa oraz o tym, że człowiek ważniejszy jest od kamienicy, wypowiadał się ciepło o partii Razem i chwalił program 500+. Ostro krytykował pisowskie państwo policyjne, a jednocześnie odcinał się od ataków na elektorat PiS. Mówił tak:
„Mają powody tak głosować, proszę sobie wyobrazić. Bośmy ich potraktowali jak nawóz historii. Jak tych, których trzeba wyrzucić za burtę transformacji, modernizacji. Bo do niczego nam się w tej modernizacji nie przydadzą. Za co oni mają nas kochać? Za co mają kochać demokrację, jak im się demokracja kojarzy z własną krzywdą.”
Był fascynującym rozmówcą i autorem znakomitych tekstów, od esejów po solidnych rozmiarów dzieła historyczne. Jego autobiografia należy do najważniejszych książek, jakie czytałam – miał o czym opowiadać i umiał to robić. Napisał ją jasno i ciekawie, dla wzmocnienia przekazu chętnie sięgając po anegdoty, ale nie dając im się ponieść. Udało mu się połączyć osobisty ton i profesjonalne podejście zawodowego historyka, opisującego ważny dziejowy moment; kameralny nastrój opowieści, skrupulatność relacji i klarowność naukowej analizy. Nie pisał dla własnej chwały, pisał dla nas.
Wyjaśnił mi:
– co to jest solidarność: „Jednym z pierwszych strajków po Sierpniu we Wrocławiu był strajk komunikacji miejskiej. (…) Zastrajkowali z powodu podwyżki. (…) Najwięcej dostali kierowcy. (…) Kierowcy we Wrocławiu zastrajkowali, że to jest niesprawiedliwy podział podwyżek. Że trzeba im obciąć, a bardziej podnieść sprzątaczkom i mechanikom.”
– dlaczego człowiek, któremu proponują bilet z więziennej celi na Lazurowe Wybrzeże, mówi „nie”:„Mógłbym pieprzyć coś o wzniosłych sprawach. A tak naprawdę ta emocja jest dość prosta: „Nie dam chujom satysfakcji!”. Dlatego uważam, że wkurzenie to czasem świetna emocja. Silna. Upraszcza wiele decyzji.”
– za co nie warto siedzieć: „Nie siedziałbym za kapitalizm nie tylko osiem i pół roku, ale ani miesiąca, ani tygodnia. Nie warto.”
i wiele, wiele innych ważnych rzeczy. 
Nasza szychta trwa – teraz to nasza sprawa, by pamiętać, by wyciągać wnioski, by się wkurzać i działać.

Autorka: Agnieszka Lutostańska

Karol Modzelewski, 1937-2019

Rocznica śmierci prof. Karola Modzelewskiego

Karol Modzelewski był wybitnym polskim historykiem, filozofem, pisarzem i działaczem społecznym, którego działania odegrały ważną rolę w przemianach społeczno-politycznych w Polsce. Modzelewski był jednym z liderów protestów studenckich w 1968 roku oraz jednym z autorów tzw. „Listu 34”, w którym skrytykowano rządy PRL i domagano się reform demokratycznych.

Jego wkład w walkę o wolność, demokrację i prawa człowieka w Polsce jest nieoceniony. Był człowiekiem o silnych przekonaniach i konsekwentnie działał na rzecz ich realizacji, niezależnie od skutków dla swojej kariery i życia prywatnego. Jego życie i działalność pozostaną ważnym elementem historii Polski i inspiracją dla kolejnych pokoleń Polek i Polaków dążących do wolności, sprawiedliwości i równości społecznej.

Pięknie wyjaśnił:

📌 co to jest solidarność:

„Jednym z pierwszych strajków po Sierpniu we Wrocławiu był strajk komunikacji miejskiej. (…) Zastrajkowali z powodu podwyżki. (…) Najwięcej dostali kierowcy. (…) Kierowcy we Wrocławiu zastrajkowali, że to jest niesprawiedliwy podział podwyżek. Że trzeba im obciąć, a bardziej podnieść sprzątaczkom i mechanikom.”

📌 dlaczego człowiek, któremu proponują bilet z więziennej celi na Lazurowe Wybrzeże, mówi „nie”:

„Mógłbym pieprzyć coś o wzniosłych sprawach. A tak naprawdę ta emocja jest dość prosta: „Nie dam chujom satysfakcji!”. Dlatego uważam, że wkurzenie to czasem świetna emocja. Silna. Upraszcza wiele decyzji.”

📌 za co nie warto siedzieć:

„Nie siedziałbym za kapitalizm nie tylko osiem i pół roku, ale ani miesiąca, ani tygodnia. Nie warto.”

i wiele innych ważnych rzeczy.

Profesor odszedł. Ale zostawił nam swoje opowieści o wartościach, człowieczeństwie i działaniu. Sięgajmy po nie, wracajmy do nich – są nam bardzo, bardzo potrzebne. Polecamy:

📌 Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca

📌 Modzelewski – Werblan. Polska Ludowa

📌 Modzelewski. Buntownik (biografia prof. Modzelewskiego autorstwa Roberta Walenciaka)

📌 Barbarzyńska Europa (dla pasjonatów historii średniowiecza)

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/32359/barbarzynska-europa (dla pasjonatów historii średniowiecza)

W imieniu Stowarzyszenia Spójnik kwiaty na grobie prof. Karola Modzelewskiego kwiaty złożyła Agnieszka Lutostańska.