Stowarzyszenie Spójnik mówi: Nie dla Zysków z Pandemii/No profit on pandemic

Wiktoria Aleksandra Barańska

Stowarzyszenie Spójnik mówi: Nie dla Zysków z Pandemii/No profit on pandemic

 „Nie dla Zysków z Pandemii/No profit on pandemic” to europejska inicjatywa obywatelska, która postuluje m.in. zniesienie patentów na szczepionki na Covid-19. Żeby postulatami zajęła się Komisja Europejska, pod inicjatywą trzeba zebrać milion Europejczyków i Europejek. 

Inicjatywę popierają dziesiątki organizacji w całej Unii Europejskiej. W Polsce do akcji przyłączyły się poza naszym stowarzyszeniem, partie Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy, Fundacja Naprzód i Akcja Socjalistyczna. Będziemy zachęcać Polki i Polaków do podpisywania inicjatywy. – Aby się podpisać, wystarczy wejść na stronę internetową, podać imię, nazwisko i PESEL. To zajmuje krótki moment, a ma olbrzymie znaczenie.

Akcja “Nie dla zysków z pandemii” zwraca uwagę na globalny wymiar pandemii. Zwraca uwagę na m.in. większą dostępność szczepień, także w mniej zamożnych krajach.

– Im więcej ludzi choruje bez szans na diagnozę i leczenie, tym większe ryzyko kolejnych zakażeń – przekonywała Wiktoria Barańska ze stowarzyszenia Spójnik. – Ten koszmar mogą przerwać tylko szczepienia, ale nie pokonamy wirusa, jeśli pozostaną one przywilejem nielicznych. Szczepionki to nie jest towar jak każdy inny, na którym wielki biznes może zbijać fortunę. To wielkie osiągnięcie nauki, które nie byłoby możliwe, gdyby nie wielkie wsparcie ze środków publicznych. Wielkie firmy farmaceutyczne nie mogą teraz tych technologii prywatyzować – mówiła Barańska.

Posłanka Razem (Klub Lewicy) Marcelina Zawisza przypomniała, że Lewica od miesięcy domaga się od premiera działań na rzecz wstrzymania patentów na szczepienia i uruchomienia produkcji szczepionek w Polsce. – Za chwilę te szczepionki, których używamy dzisiaj przez mutacje wirusa z różnych części świata mogą się okazać nieskuteczne. Dzieje się tak przez zachłanność firm farmaceutycznych. To jest działanie chciwe, bezsensowne i głupie skomentowała Zawisza.

Podpisy można składać przez prosty formularz na stronie internetowej https://noprofitonpandemic.eu/.

Od lewej: Wiktoria Aleksandra Barańska (Spójnik), Joanna Gierzyńska (Akcja Socjalistyczna), Monika Falej (Wiosna, posłanka KKP Lewica), Marcelina Zawisza (Razem, posłanka KKP Lewica), Dorota Olko (Razem)